Jubileuszowy Wieczór z Krzyckim

W sobotnie popołudnie 9 września w gościnnych progach folwarku Mila w Krzycku Wielkim odbył się XV Wieczór z Prymasem Andrzejem Krzyckim. Temat przewodni jubileuszowej edycji wydarzenia, ze względu na obchodzoną w tym roku 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, brzmiał: „Andrzej Krzycki i Mikołaj Kopernik – historia zbiegów okoliczności czy pitagorejskiego milczenia”.

Wieczór tradycyjnie obfitował w ogromną dawkę wiedzy zamkniętą w kilku interesujących wykładach. Prezes Stowarzyszenia im. Andrzeja Krzyckiego (głównego organizatora wydarzenia) dr Leszek Barszcz opowiedział o możliwych, prawdopodobnych spotkaniach dwóch tytułowych uczonych. Następnie prof. Wawrzyniec Konarski mistrzowsko wypunktował nadużywanie określenia „przewrót kopernikański” przez współczesnych polityków, a prof. Arkadiusz Stempin wnikliwie, pouczająco i z refleksją postawił przewrót kopernikański w kontrze do przewrotu religijnego. Ostatni wykład to bogato zilustrowana odpowiedź na pytanie „Czy jest tam kto?” (w kosmosie) w wykonaniu astrobiolog Magdaleny Pilskiej-Piotrowskiej z Planetarium w Olsztynie, która przeprowadziła uczestników spotkania przez najważniejsze odkrycia naukowe – od wyjaśnienia znaczenia pracy Kopernika, po współczesne obserwacje. Całość dopełniły odczyty i recytacje tekstów kultury.

Osoby występujące podczas wieczoru

Organizację wydarzenia jak co roku wspierał Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach.

Agnieszka Bott, A.A.