45-lecie jezierzyckiego Klubu Seniora

Tegoroczny Dzień Seniora w Jezierzycach Kościelnych, który odbył się w piątkowe popołudnie 26 listopada, został połączony z wyjątkową uroczystością. Był nią zaległy jubileusz 45-lecia istnienia tamtejszego Klubu Seniora, zrzeszającego najstarszą grupę mieszkańców wsi.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się od mszy świętej w intencji seniorów, którą w miejscowym kościele pw. św. Michała Archanioła oprawił ksiądz proboszcz Andrzej Pajzderski. Następnie uroczystość przeniosła się do pobliskiej sali wiejskiej, gdzie licznie zgromadzonych jubilatów i zaproszonych gości powitała Marzena Przewoźna – od niedawna pełniąca rolę prezesa jezierzyckiego Klubu Seniora. Następnie tutejszy Zespół Śpiewaczy „Jezioranki” pod dyrekcją Rafała Grygiela wykonał hymn seniora, czyli znaną i lubianą piosenkę „Jak szybko mijają chwile”, a pozostali uczestnicy imprezy odwdzięczyli się hucznym odśpiewaniem „Sto lat”.

Po przerwie przyszedł czas na główną część jubileuszu. Życzenia świętującym seniorom złożyli m.in.: wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Paweł Borowiec, sołtys Jezierzyc Agnieszka Przewoźna, radna gminy Hanna Michalska oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji, organizacji, klubów i stowarzyszeń. Nie zabrakło też dyplomów dla zasłużonych i długoletnich członków Klubu oraz podziękowań dla osób wspierających jego działalność. Później na scenie ponownie zaprezentowały się „Jezioranki”, tym razem wykonując kilka utworów o charakterze biesiadnym.

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości wystąpił kabaret złożony z mieszkańców wsi, który zaprezentował skecze tematycznie powiązane z obchodzonym świętem. Całość zwieńczyła zabawa taneczna poprowadzona przez didżeja Mariana Furmana.

***

Klub Seniora w Jezierzycach Kościelnych został założony w 1975 roku przez ówczesną miejscową nauczycielkę Halinę Frach. Początkowo liczył 86 członków, a obecnie jest ich 56. Pierwszym prezesem Klubu była Emilia Małecka, która pełniła tę funkcję przez 28 lat (do śmierci w 2003 r.). Schedę po niej objęła Stefania Kiąca, kierując Klubem przez kolejnych 18 lat (do śmierci w 2021 r.). Obecnie rolę prezesa pełni Marzena Przewoźna. Ważną postacią dla jezierzyckich seniorów jest również Bronisława Hałupka, która przez 40 lat była skarbnikiem Klubu.

Przez 45 lat działalności członkowie Klubu rokrocznie spotykali się z okazji Dnia Seniora oraz na spotkaniach opłatkowych i noworocznych. Klub organizował też bale karnawałowe, zabawy taneczne, spotkania z zaprzyjaźnionymi klubami seniora i zespołami śpiewaczymi, uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz Dnia Matki, a także pogadanki, odczyty i spotkania z lekarzami. Celebrowane są również urodziny członków (od 75 lat wzwyż) oraz jubileusze małżeńskie. Od 23 lat Klub organizuje ponadto pielgrzymki autokarowe do Górki Duchownej.

W 1998 roku przy Klubie powstał Zespół Śpiewaczy „Śpiewaj z nami” (obecnie „Jezioranki”), który również działa do dnia dzisiejszego.

A.A.

Galeria