Zakończenie Kursu Wokalnego Włoszakowice 2021

Dokładnie po tygodniu od rozpoczęcia Kurs Wokalny Włoszakowice 2021 dobiegł końca. Zwieńczyły go dwa koncerty – Musica Sacra i Finałowy, które odbyły się w miniony weekend.

Pierwszy ze wspomnianych koncertów został zorganizowany w sobotę 21 sierpnia w charbielińskim sanktuarium maryjnym i składał się z arcydzieł wokalnej muzyki religijnej. Z kolei drugi miał miejsce następnego dnia w Sali Trójkątnej włoszakowickiego Pałacu Sułkowskich (początkowo planowany w plenerze, lecz z powodu niepogody przeniesiony do budynku), gdzie rozbrzmiały pieśni, arie i duety, w większości pochodzące z klasycznych oper (skomponowane m.in. przez Karola Kurpińskiego). Oba koncerty przygotowali uczestnicy kursu, będący studentami lub absolwentami różnych polskich akademii muzycznych, w tym: Sara Allouche (mezzosopran), Aleksander Pluta (tenor), Weronika Prościńska (mezzosopran), Anna Raieva (sopran), Agata Rawska (mezzosopran), Karen Siewierska (sopran), Maksymilian Skiba (baryton), Zuzanna Szary (sopran) oraz Xiaoyan Jin (tenor). Akompaniowały im pianistki Małgorzata Rusak i Alicja Tarczykowska, a słowo wstępne o muzyce wygłosił Wojciech Maciejowski – pomysłodawca i inicjator tutejszych kursów, od samego początku (czyli od 2008 r.) sprawujący nad nimi kierownictwo pedagogiczne i artystyczne.

Na zakończenie obu koncertów artyści otrzymali kwiaty oraz owacje na stojąco od licznie zgromadzonej publiczności. We Włoszakowicach nie obyło się nawet bez bisu.

Warto wspomnieć, że w minionym tygodniu uczestnicy kursu nie tylko szlifowali swe umiejętności wokalne, ale też mieli okazję poznać wybrane atrakcje turystyczne naszego regionu. Podczas wycieczki po okolicy zwiedzili Muzeum Roberta Kocha w Wolsztynie i klasztor pocysterski w Obrze, podziwiali widoki z wieży widokowej w Świętnie oraz pływali łodzią po Jeziorze Dominickim.

Organizatorem czternastego letniego, a siedemnastego w ogóle, Kursu Wokalnego był Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach. Opiekę merytoryczną nad warsztatami sprawowała tradycyjnie Katedra Wokalistyki Akademii Muzycznej w Poznaniu.

A.A.

Galeria