XXIX Konkurs Kapel Dudziarskich

7 listopada  w Bukówcu Górnym odbył się XXIX Konkurs Kapel Dudziarskich im. Floriana i Piotra Ratajczaków. Ze względu na obecnie panującą sytuację pandemiczną został on przeprowadzony na specjalnych zasadach i z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

W konkursie wzięło udział niemal 30 kapel z Krobi, Domachowa, Stęszewa, Poznania, Szamotuł, Bukownicy, Leszna, Szymanowa, Nietążkowa, Zbąszynia, Gniezna i Bukówca. Konkurowały one ze sobą w trzech następujących kategoriach: początkujący, zaawansowani oraz mistrz i uczeń. Każdy zespół umówiony był na konkretną godzinę, tak by po przyjeździe na miejsce i dopełnieniu wszelkich formalności związanych z kwestiami bezpieczeństwa zarejestrować swój występ w studiu nagraniowym przygotowanym w bukówieckim Wiejskim Domu Kultury. Wraz z zakończeniem nagrywania kapela wyjeżdżała, a pomieszczenie poddawano dezynfekcji.

Nagrania są obecnie łączone w koncert, który będzie udostępniony jurorom oraz publiczności w internecie. Jurorzy spotkają się wirtualnie na specjalnie uruchomionej platformie internetowej, gdzie omówią występy i uzgodnią ostateczny werdykt. Zostanie on ogłoszony 15 listopada.

Oprócz występów konkursowych zarejestrowano również koncert kapel towarzyszący konkursowi, który także będzie udostępniony na stronach internetowych i portalach społecznościowych.

Konkurs został zorganizowany przez Fundację Pro-IDEA i Stowarzyszenie Bukówczan MANU, przy dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dziękujemy tym, którzy sprawili, że impreza ta mogła się odbyć, a mianowicie: Gminnemu Ośrodkowi Kultury we Włoszakowicach, ośrodkom delegującym kapele, rodzicom młodych dudziarzy i skrzypków oraz obsłudze. Szczególne podziękowania należą się też wszystkim członkom kapel za wielką samodyscyplinę i stworzenie niepowtarzalnej atmosfery, pełnej optymizmu i solidarności.

Zofia Dragan