XXIV Konkurs „Mówimy Gwarą”

XXIV edycja Konkursu „Mówimy Gwarą” w Bukówcu Górnym odbyła się 22 listopada, w systemie identycznym jak przypadku zorganizowanego dwa tygodnie wcześniej konkursu dudziarskiego.

Dzieci i młodzież wraz z opiekunami przyjeżdżali na określone godziny do bukówieckiego Wiejskiego Domu Kultury, gdzie nagrywali swoje występy w profesjonalnie przygotowanym studiu nagraniowym. Z zarejestrowanych nagrań powstał materiał dla jurorów, którzy już w najbliższą sobotę spotkają się wirtualnie na specjalnie uruchomionej platformie internetowej, by omówić wszystkie występy i uzgodnić ostateczny werdykt. Zostanie on ogłoszony 29 listopada. Przy okazji nagrano też koncert galowy (urozmaicony piosenkami gwarowymi Kabaretu Dziura z Bukówca Górnego) oraz jedenaście krótkich filmików. Wszystkie te materiały będą udostępnione na stronie internetowej www.gwarawsieci.pl oraz na portalach Facebook i Youtube.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 19 uczestników z Krobi, Święciechowy i Bukówca Górnego. Rywalizowali oni ze sobą w czterech kategoriach: Stare Stare Wróble (uczniowie szkół ponadpodstawowych), Młode Stare Wróble (uczniowie szkół podstawowych, laureaci trzech pierwszych miejsc w poprzednich konkursach), Szaranki (laureaci dalszych miejsc niż trzecie w poprzednich konkursach) oraz Szczawiki (debiutanci w konkursie). Występów konkursowych (solowych lub w duetach) było łącznie 13, z czego 2 zostały nagrane w domach artystów (ze względu na nadzwyczajne sytuacje związane z epidemią).

Konkurs zorganizowali Fundacja Pro-IDEA i Stowarzyszenie Bukówczan MANU. Został on również dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy sprawili, że impreza ta mogła się odbyć, a więc: Gminnemu Ośrodkowi Kultury we Włoszakowicach, instruktorom, opiekunom i rodzicom młodych artystów, restauracji Stodoła z Bukówca Górnego oraz obsłudze. Szczególne podziękowania nalezą się też wszystkim uczestnikom konkursu za wielką samodyscyplinę oraz stworzenie niepowtarzalnej atmosfery, pełnej optymizmu i solidarności.

A teraz uwaga – konkurs dla publiczności, który od samego początku jest ważnym elementem bukówieckich konkursów gwarowych. Tym razem jego zasady są jednak nieco inne niż zazwyczaj: należy wymyślić, jak w gwarze wielkopolskiej nazywałaby się maseczka (oczywiście ta, którą obecnie wszyscy musimy zasłaniać usta i nos). Szczegóły już wkrótce!

Zofia Dragan