Sezon dożynkowy zakończony

Jako ostatni w tym roku święto plonów obchodzili mieszkańcy Włoszakowic i Dominic, należący do włoszakowickiej parafii pw. Świętej Trójcy. Tutejsze dożynki odbyły się w ostatnią niedzielę sierpnia i tradycyjnie były podzielona na dwie główne części. Uroczystości nie zakłóciły nawet ulewne opady deszczu.

Pierwsza, religijna część dożynek rozpoczęła się przed południem we włoszakowickim kościele, gdzie mszę świętą dziękczynną za żniwa celebrował ksiądz proboszcz Zbigniew Dobroń. Uczestniczyły w niej delegacje okolicznych rolników i pozostałych producentów żywności z wieńcem dożynkowym (skład delegacji: Jolanta Markiewicz, Artur Nowak, Klaudia Kuśnierek, przygotowanie wieńca: Renata Gawron i Ewa Szczerbal), chlebem upieczonym z tegorocznej mąki (skład: Malwina Gawron, Piotr Włodarczyk, Przemysław Nowak) oraz innymi darami ziemi. Podczas nabożeństwa dary te zostały poświęcone, a następnie złożone na ołtarzu. Liturgię uświetniły członkinie Parafialnego Chóru Pań „Mater Dei” oraz poczty sztandarowe reprezentujące miejscowe Kółko Rolnicze, Ochotniczą Straż Pożarną z Włoszakowic i Włoszakowickie Bractwo Kurkowe, które organizowało tego dnia coroczne Strzelanie Królewskie Żniwne.

Druga, świecka część uroczystości odbyła się już po południu na boisku bocznym w pobliskim parku. Zainaugurował ją festyn dożynkowy z licznymi atrakcjami skierowanymi głównie do najmłodszych uczestników. Firmy AnimaKids i Happy Kids przygotowały dmuchańce, gry i zabawy z animatorami, malowanie twarzy i wykonywanie warkoczyków oraz stoisko z watą cukrową i popcornem. Z kolei na dorosłych czekała kawiarenka prowadzona przez właścicieli pracowni rękodzielniczej „Gliniany Zakątek 8”.

Niemal równocześnie miał miejsce obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Regionalnego im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego. W jego trakcie delegacja rolników złożyła na ręce sekretarz gminy Włoszakowice Karoliny Chlebowskiej (reprezentującej wójta Roberta Kasperczaka) i przewodniczącego Rady Gminy Kazimierza Kurpisza wcześniej poświęcone wieniec i chleb. Nie zabrakło też rozdzielenia chleba wśród licznie zgromadzonej publiczności, którą tworzyli m.in.: poseł na Sejm RP Grzegorz Rusiecki, prezes Kółka Rolniczego Antoni Apolinarski oraz przedstawicielki włoszakowickiego Koła Gospodyń Wiejskich (odpowiedzialne za dekorację sceny).

W bogatym programie artystycznym imprezy, poza śpiewami i tańcami bukówieckiego Zespołu Regionalnego, znalazły się też występy trzech innych grup artystów. Popisy w stylu regionalnym kontynuowała Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca w składzie: Michał Mocek (skrzypce), Wojciech Wojciechowski (dudy) i Zbigniew Kasperski (skrzypce). Następnie zaprezentował się zespół współtworzony przez okolicznych muzyków, w tym Katarzynę Kaczmarek, Sabinę Michalak, Paulinę Janurę, Amelię Golińską i Bartosza Grygiela (śpiew) oraz Mariusza Kowalczyka, Roberta Misiaka, Pawła Hemmerlinga, Tomasza Tomczaka, Magdalenę Nowacką, Julię Bajon i Martynę Bajon (instrumenty), w koncercie „Nic dwa razy” obfitującym w niezapomniane polskie piosenki z dawnych lat. Na zakończenie panowie Jakub Wierzbicki, Wiesław Markowski, Krzysztof Grajczak, Mirosław Kurek i Mariusz Łuczak z zespołu Krawczyk Show wykonali największe przeboje jednego z najpopularniejszych polskich piosenkarzy Krzysztofa Krawczyka.

Za nagłośnienie drugiej części dożynek odpowiadała firma Soundproduction Dariusz Wandolski i Wojciech Białasik. Obrzęd dożynkowy i koncerty poprowadził dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach (obok gminy Włoszakowice głównego organizatora wydarzenia) Paweł Borowiec.

A.A.

Galeria