„Poznańskie Słowiki” gościły w naszej gminie

Można powiedzieć, że Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” zakochał się w gminie Włoszakowice. Jego członkowie już bowiem po raz czwarty odbywali tutaj swoje warsztaty muzyczne, w trakcie których przygotowywali się do nowego sezonu artystycznego.

Chórzyści tradycyjnie zatrzymali się w gościnnych progach ośrodka wypoczynkowego Sadyba w Boszkowie-Letnisku. Tam też odbywały się zajęcia prowadzone przez dyrektora artystycznego Chóru Macieja Wielocha oraz jego asystenta Marcina Gałęskiego. Uczestniczyło w nich 39 śpiewaków, którzy ćwiczyli wykonywanie utworów Haendla, Vivaldiego, Mireckiego, Stolpego czy Gomółki. W czasie wolnym poznaniacy poznawali piękno naszego regionu, odwiedzając leśniczówkę Koczury, spotykając się z Mażoretkami „Twins” i żużlowcami Unii Leszno oraz biorąc udział w rejsie po Jeziorze Dominickim.

Trzeba podkreślić, że tegoroczne warsztaty muzyczne przebiegały nieco inaczej niż te dotychczasowe, gdyż Fundacja Chór Stuligrosza – Poznańskie Słowiki (organizator warsztatów) zaprosiła do udziału w zajęciach uczniów z Włoszakowic (członków chóru szkolnego „Musicarolla” prowadzonego przez Katarzynę Kaczmarek). Wraz ze „Słowikami” przygotowywali oni trzy chóralne utwory z muzyki dawnej, które następnie zostały wspólnie wykonane podczas koncertu wieńczącego tygodniowy obóz przygotowawczy. Koncert ten odbył w sobotę 21 sierpnia we włoszakowickim kościele, a chór z Poznania zapewnił też oprawę muzyczną odprawionej wcześniej mszy świętej.

Cały projekt warsztatów był współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Pomocy organizatorom udzielili również m.in.: gmina Włoszakowice z wójtem Robertem Kasperczakiem na czele, Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włoszakowicach, włoszakowicka parafia pw. Świętej Trójcy reprezentowana przez księdza proboszcza Zbigniewa Dobronia, Nadleśnictwo Włoszakowice, miejscowa Spółdzielnia Kółek Rolniczych, zarząd firmy Hermes z Włoszakowic oraz firma DE-MO z Lipna.

Marek Pawlak, A.A.

Galeria