Początek uroczystości powstańczych

Zgodnie z lokalną tradycją święto Objawienia Pańskiego, potocznie nazywane świętem Trzech Króli, łączy się w Bukówcu Górnym z obchodami kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Nie inaczej było i w tym roku, gdy w sobotę 6 stycznia odbyły się uroczystości ku czci bohaterskiego zrywu Wielkopolan sprzed 105 lat.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się wyjątkowo od złożenia kwiatów i zniczy przy tablicach upamiętniających poległych w powstaniu i na frontach obu wojen mieszkańców Bukówca oraz na powstańczym grobie. Wśród osób oddających hołd, poza przedstawicielami miejscowych instytucji i organizacji społecznych, obecni byli wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak oraz przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Kurpisz. Następnie w kościele parafialnym pw. św. Marcina odbyła się uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych, którą celebrował ksiądz proboszcz Maciej Jankowiak.

Druga część uroczystości miała miejsce godzinach popołudniowych w pobliskiej sali wiejskiej. Tam odbył się okolicznościowy koncert, w którego repertuarze znalazły się pieśni patriotyczne i kolędy. Na scenie zaprezentowali się soliści Studia Muzyki Szymona Gądy, Zespół Regionalny „Nowe Lotko”, Kapela Dudziarska „Manugi” oraz niedawno reaktywowany Chór Świętej Cecylii.

Głównymi organizatorami obchodów byli Stowarzyszenie Bukówczan MANU i Rada Sołecka Bukówca Górnego przy współudziale gminy Włoszakowice i Gminnego Ośrodka Kultury. Przypomnijmy, że kolejne uroczystości powstańcze odbędą się 11 i 18 stycznia, odpowiednio we Włoszakowicach i Zbarzewie oraz w Boguszynie.

A.A., zdj. D. Jerzyk

Galeria