Początek dożynek w gminie Włoszakowice

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią w naszej gminie znów mogą odbywać się tradycyjne uroczystości dożynkowe. W sobotę 21 sierpnia z okazji tej skorzystali mieszkańcy Boguszyna, Jezierzyc Kościelnych i Charbielina, którzy uroczyście dziękowali za zebrane plony.

Świętowanie zakończenia żniw rozpoczęli w tym roku boguszynianie. Ich dożynki otworzył korowód przez wieś, w którym uczestniczyły powozy konne, maszyny rolnicze i inne pojazdy mechaniczne. Głównym celem przejazdu było boisko przy sali wiejskiej, gdzie odbyła się polowa msza święta w intencji producentów żywności, celebrowana przez proboszcza parafii Bronikowo księdza Józefa Rydlewskiego. W czasie eucharystii poświęcono wieniec dożynkowy i chleb wypieczony z tegorocznej mąki, które następnie starostowie uroczystości złożyli na ręce sekretarz gminy Włoszakowice Karoliny Chlebowskiej (reprezentującej wójta Roberta Kasperczaka) i sołtys wsi Grażyny Tomowiak. Bezpośrednio po nabożeństwie ofiarowany bochenek został rozkrojony i rozdzielony wśród wszystkich zgromadzonych.

W części rozrywkowej święta plonów wystąpiły panie z miejscowego Zespołu Śpiewaczego „Relaks” pod dyrekcją Rafała Grygiela, które uświetniły również wcześniejszą mszę świętą. Na boguszyńskiej scenie można było ponadto zobaczyć Zespół Regionalny „Nowe Lotko” z Bukówca Górnego kierowany przez Zofię Dragan, z bogatym repertuarem tańców, przyśpiewek i tekstów gwarowych. Poza tym na uczestników imprezy czekały też inne atrakcje, takie jak loteria fantowa, dmuchańce czy stoiska gastronomiczne. Całość zwieńczyła całonocna zabawa taneczna z didżejem Leszkiem Dudkiem.

Dla odmiany dożynki w Jezierzycach Kościelnych rozpoczęły się od mszy świętej dziękczynnej za plony, którą odprawił proboszcz parafii Gołanice i Jezierzyce ksiądz Andrzej Pajzderski. Podobnie jak w Boguszynie w trakcie nabożeństwa poświęcono wieniec dożynkowy, chleb i inne dary ziemi. Świeżo wypieczony bochenek został później wręczony przewodniczącemu Rady Gminy Włoszakowice Kazimierzowi Kurpiszowi (reprezentującemu wójta), po czym również rozdzielono go wśród mieszkańców.

Zarówno eucharystię, jak i część rozrywkową imprezy, uświetnił Zespół Śpiewaczy „Jezioranki”, którym także od niedawna kieruje Rafał Grygiel. Nie zabrakło też innych występów artystycznych przygotowanych przez mieszkańców, z sołtys wsi Agnieszką Przewoźną i radną gminy Włoszakowice Hanną Michalską na czele. Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście skecze kabaretowe tematycznie powiązane z obchodzonym świętem, które jak zawsze rozbawiły wszystkich do łez. Do dodatkowych atrakcji dożynek należały zabawy dla dzieci przygotowane przez animatorów z firmy Anima Kids, dmuchane zamki oraz stosika gastronomiczne. W Jezierzycach również bawiono się do późnych godzin nocnych, przy muzyce puszczanej przez didżeja Adriana Ławeckiego.

Z okazji dożynek mieszkańcy obu powyższych miejscowości przygotowali przy swoich domach okazałe ozdoby dożynkowe, które można podziwiać w poniższej galerii. Warto jeszcze wspomnieć, że tego samego dnia zakończenie żniw świętowano też w Charbielinie, gdzie obyło się spotkanie pożniwne dla okolicznych rolników.

A.A., zdj. A.A., A. Przewoźna

Galeria