Odszedł Edmund Lipowy

Z wielkim smutkiem informujemy, że w piątek 19 listopada na wieczny spoczynek odszedł Edmund Lipowy z Bukówca Górnego – wieloletni członek bukówieckiego Zespołu Regionalnego im. Anny Markiewicz. Miał 61 lat.

Edmund Lipowy urodził się 7 listopada 1960 roku w Lesznie. Do Zespołu Regionalnego wstąpił w 1992 roku. Był bardzo dobrym tancerzem i śpiewakiem, dzięki czemu niejednokrotnie reprezentował naszą gminę na różnych dużych imprezach, zarówno wraz z zespołem (np. na Ogólnopolskich Konkursach Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie i Ogólnopolskich Sejmikach Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie), jak i indywidualnie (np. na Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Kazimierzu Biskupim, gdzie w 2010 r. otrzymał indywidualną nagrodę za grę aktorską). Potrafił również wcielić się w niemal każdą rolę, co pozwoliło mu występować w przedstawieniu „Wesele bukówieckie” (w którym odgrywał rolę drużby) czy widowiskach historycznych organizowanych przez m.in. Stowarzyszenie Bukówczan MANU. Poza tym wystąpił też w nagraniu dla Polskiego Radia Lublin. Swoje zamiłowanie do tańca i śpiewu chętnie przekazywał młodszym pokoleniom, prowadzące lekcje dla uczniów i studentów.

Edmund Lipowy podczas występu z Zespołem Regionalnym im. Anny Markiewicz na dożynkach wiejskich w Bukówcu Górnym, 2016 r.

Edmund Lipowy podczas występu z Zespołem Regionalnym im. Anny Markiewicz na dożynkach wiejskich w Bukówcu Górnym, 2016 r.

W tym roku, mimo choroby, uczestniczył we wszystkich pięciu występach Zespołu Regionalnego. Ostatni raz zaprezentował się w stroju bukówieckim 29 sierpnia na dożynkach w Garbach (pow. średzki).

Wielu mieszkańcom naszej gminy znany był także z prowadzenia lokalnej firmy kurierskiej (do 2020 r.). Prywatnie interesował się karcianą grą „w kopa”, często organizując jej turnieje w rodzimym Bukówcu Górnym.

Pogrzeb śp. Edmunda Lipowego odbędzie się w najbliższy wtorek 23 listopada o godz. 10.30 w kościele pw. św. Marcina Biskupa i na cmentarzu w Bukówcu Górnym.

Cześć Jego Pamięci!

A.A.