Odpust w Charbielinie

Tysiące wiernych odwiedziło w miniony weekend jedną z najmniejszych miejscowości w naszej gminie, czyli Charbielin. Wszystko za sprawą odbywającego się w tamtejszym sanktuarium maryjnym odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się już w czwartek od mszy świętej z udziałem strażaków, a zakończyły błogosławieniem ziół i odnowieniem ślubowań małżeńskich w świąteczną niedzielę 15 sierpnia. Każdego dnia odpustu na charbielińskim wzgórzu odprawiano po kilka mszy i nabożeństw. Poza licznie przybyłymi pielgrzymami z okolicznych wsi uczestniczyły w nich także miejscowe zespoły śpiewacze i chór. Jedną z sobotnich liturgii uświetnił Chór Męski im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic (dyr. Mariusz Kowalczyk), a podczas niedzielnych mszy wystąpiły zespoły „Jezioranki” z Jezierzyc Kościelnych i „Zbarzewianki” ze Zbarzewa (dyr. Rafał Grygiel) oraz „Melodia” z Włoszakowic (dyr. Mariola Jagodzik).

Na odpuście tradycyjnie nie zabrakło też straganów, na których można było nabyć dziecięce zabawki, wyroby rękodzielnicze czy produkty spożywcze. Przez wszystkie dni odpustu na tutejszej salce wiejskiej działał ponadto punkt szczepień masowych.

A.A., zdj. N. Malanowska