Msza dożynkowa w Zbarzewie

Ostatni akt tegorocznych uroczystości dożynkowych w gminie Włoszakowice miał miejsce 12 września w Zbarzewie. Ze względu na realizowany akurat remont tamtejszej sali wiejskiej obchody święta plonów w tej wsi ograniczyły się do mszy świętej dziękczynnej za żniwa.

Dożynkowe nabożeństwo odbyło się w miejscowym kościele parafialnym i celebrował je ksiądz proboszcz Robert Bach. Poza mieszkańcami Zbarzewa uczestniczyli w nim również przedstawiciele władz samorządowych, w tym wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak oraz radna gminy Hanna Michalska. Podczas mszy delegacja okolicznych rolników złożyła na ołtarzu wieniec dożynkowy, chleb upieczony z tegorocznej mąki i kosz wypełniony owocami, które uprzednio zostały poświęcone przez kapłana. W świątyni nastąpiło także uroczyste rozkrojenie i rozdzielenie wśród wszystkich zgromadzonych złożonego w ofierze bochenka.

Mimo skromnego przebiegu zbarzewskiego święta plonów mieszkańcy tej wsi licznie przyozdobili swoje obejścia pomysłowymi dekoracjami dożynkowymi.

A.A., zdj. H. Łaszczyńska