Maryjne popołudnie w Charbielinie

Maj nie byłby majem bez tradycyjnego Przeglądu Maryjnego Zespołów Śpiewaczych i Chórów działających na terenie gminy Włoszakowice (i nie tylko). Ten odbył się w drugą sobotę miesiąca w najlepszym możliwym do tego miejscu – sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Charbielinie.

Podczas sobotniego przeglądu na charbielińskim wzgórzu kościelnym wybrzmiało ponad 30 utworów religijnych, oczywiście ze szczególną przewagą pieśni maryjnych. Ich wykonawcami było 12 okolicznych zespołów i chórów, w tym dziesięć z gminy Włoszakowice oraz dwa z sąsiedniej gminy Święciechowa. Wśród nich znalazły się (w kolejności występowania):

 • Zespół Śpiewaczy „Sami Swoi” z Grotnik (instruktor Rafał Grygiel, kierownik Maria Ruta),
 • Zespół Śpiewaczy „Srebrny Włos” z Włoszakowic (instruktor Marek Samol, kierownik Bogusława Samol),
 • Zespół Śpiewaczy „Wiola” ze Święciechowy (instruktor Krzysztof Kubiak, kierownik Urszula Misiak),
 • Zespół Śpiewaczy „Mezzo Forte” z Krzycka Wielkiego (instruktor Rafał Grygiel, kierownik Zenon Mejza),
 • Zespół Śpiewaczy „Zbarzewianki” ze Zbarzewa (instruktor Rafał Grygiel, kierownik Genowefa Mikołajczak),
 • Zespół Śpiewaczy „Relaks” z Boguszyna (instruktor Mariusz Lorych, kierownik Grażyna Tomowiak),
 • Chór „Cecylia” ze Święciechowy (dyrygent Adam Kręc, prezes Urszula Płachta),
 • Zespół Śpiewaczy „Jezioranki” z Jezierzyc Kościelnych (instruktor Rafał Grygiel, kierownik Marzena Przewoźna),
 • Zespół Śpiewaczy „Złota Jesień” z Bukówca Górnego (instruktor Rafał Grygiel, kierownik Longarda Gąd),
 • Parafialny Chór Pań „Mater Dei” z Włoszakowic (instruktor Mariusz Kowalczyk, kierownik Arleta Małecka),
 • Chór Męski im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic (dyrygent Mariusz Kowalczyk, prezes Ireneusz Rogacki),
 • Chór „Cantilena” z Włoszakowic (dyrygent i prezes Katarzyna Kaczmarek).

Po skończonym występie każdy z zespołów otrzymywał pamiątkowy dyplom wręczany przez prowadzącego imprezę dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach Pawła Borowca. W przeglądzie uczestniczyli również: wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak, przewodniczący Rady Gminy Włoszakowice Kazimierz Kurpisz, radne Irena Przezbór i Helena Sobecka, proboszcz dłużyńskiej parafii i kustosz sanktuarium w Charbielinie ksiądz Wojciech Rzeźnik oraz ksiądz senior Andrzej Szulc.

W tym roku przegląd został wzbogacony o dodatkową ważną uroczystość. Było nią oficjalne odsłonięcie kamienia z tablicą upamiętniającą utworzenie w tym miejscu pierwszej parafii oraz pierwszej szkoły na terenie obecnej gminy Włoszakowice. Odsłonięcia dokonała główna inicjatorka powstania tablicy radna Irena Przezbór w towarzystwie włodarza naszej gminy oraz gospodarza sanktuarium.

Na zakończenia wydarzenia odbyła się jeszcze msza święta w intencji żyjących i zmarłych członków występujących zespołów i chórów, ze względu na wypadający akurat Dzień Fatimski zwieńczona uroczystą procesją.

Organizatorami przeglądu byli Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach oraz parafia pw. św. Jakuba Większego Ap. w Dłużynie. O właściwe nagłośnienie imprezy zadbała firma Soundproduction Dariusz Wandolski i Wojciech Białasik.

A.A.

Galeria