Ciąg dalszy uroczystości dożynkowych

4 września oficjalne zakończenie żniw świętowali wierni z krzyckiej parafii pw. NMP Śnieżnej. W tym roku zaszczyt organizacji dożynek dla mieszkańców Krzycka Wielkiego, Sądzi i Krzycka Małego przypadł w udziale pierwszej z wymienionych miejscowości.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się oczywiście od tradycyjnej mszy świętej w intencji okolicznych rolników i pozostałych producentów żywności. Ta, nie odbyła się jednak jak zawsze w kościele, lecz w plenerze – przy sali wiejskiej w Krzycku Wielkim. Pierwsze od dawna polowe nabożeństwo w tej wsi celebrował ksiądz proboszcz Marek Denisiuk. W eucharystii uczestniczyli przede wszystkim przedstawiciele trzech miejscowości wchodzących w skład parafii, którzy złożyli na ołtarzu przyniesione ze sobą dary ziemi, w tym wieńce dożynkowe, chleb upieczony z tegorocznej mąki oraz owoce i warzywa.

Tuż po mszy poświęcone plony zostały złożone na ręce gospodarzy uroczystości. Jako że parafia Krzycko Małe obejmuje miejscowości położone na terenie dwóch gmin (Święciechowa i Włoszakowice) w tej roli wystąpili: wójt gminy Święciechowa Marek Lorych i przewodniczący Rady Gminy Włoszakowice Kazimierz Kurpisz (reprezentujący wójta Roberta Kasperczaka), którzy podczas obchodów wygłosili okolicznościowe przemówienia i rozdzielili chleb wśród wszystkich zgromadzonych. Poza nimi za stołem prezydialnym zasiadli również m.in.: przewodniczący Rady Gminy Święciechowa Jerzy Machowiak, radny z Krzycka Małego Jerzy Kołodziej oraz sołtys Krzycka Wielkiego Natalia Walkowiak (główna organizatorka imprezy).

Jak przystało na dożynki z prawdziwego zdarzenia nie mogło też zabraknąć części artystycznej. Na jej początku swe umiejętności taneczne zaprezentowały dziewczynki ze Szkolnego Kółka Tanecznego działającego przy Szkole Podstawowej w Krzycku Wielkim (prowadzonego przez nauczycielkę Izabelę Górną). Następnie wystąpił miejscowy Kabaret „Cokolwiek”, który przedstawił trzy zabawne skecze o tematyce wakacyjnej. Korzystając z okazji lider grupy kabaretowej Kamil Łukaszewski dał także niesamowity pokaz układania kostki Rubika, układając ją z zasłoniętymi oczami. Na zakończenie na scenie pojawiły się jeszcze trzy pary z leszczyńskiej Szkoły Tańca „Margo”, w tym Damian Obiora i Maja Mocek, Maks Apolinarski i Dagmara Obiora oraz Eryk Bocian i Jessica Ławniczak, które oczarowały publiczność pokazem tańca towarzyskiego.

Organizatorzy dożynek nie zapomnieli również o dodatkowych atrakcjach dla uczestników imprezy. Na najmłodszych czekały dmuchańce, bańki mydlane i strażackie konkurencje zręcznościowe, z kolei dla nieco starszych przygotowano konkurs strzelania z wiatrówki i loterię fantową. Każdy, bez względu na wiek, mógł też przejechać się bryczką, skorzystać z bogatej oferty stoisk gastronomicznych oraz skosztować pysznych domowych wypieków. Całość zwieńczyła zabawa taneczna z didżejem Leszkiem Dudkiem trwająca do późnych godzin nocnych.

Przy okazji krzyckiego święta plonów w miejscowej remizie OSP zorganizowano mobilny punkt szczepień. Ponadto prowadzono też zbiórkę pieniędzy dla chorującej na rdzeniowy zanik mięśni kilkumiesięcznej Marysi z Brenna.

A.A.

Galeria