Koncert ORSP we Włoszakowicach

Wieczorną porą 23 września pod Pałacem Sułkowskich we Włoszakowicach odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania. Był to pierwszy akcent dwudniowych uroczystości z okazji nadania imienia „Weteranów działań poza granicami państwa” miejscowej Szkole Branżowej I Stopnia. Mimo nie najlepszej pogody widownia wypełniła się po brzegi i nawet deszcz, który zaczął padać w końcowej części wydarzenia, nie odstraszył publiczności.

Czwartkowy koncert poprowadził dyrygent Orkiestry – porucznik Paweł Kreft. Pod jego dyrekcją Orkiestra wykonywała przede wszystkim repertuar wojskowo-patriotyczny, w tym „Warszawiankę” Karola Kurpińskiego, ale na bis zaprezentowała się w bardziej międzynarodowych i swingujący rytmach. W trakcie widowiska wystąpił również uczeń piątej klasy Szkoły Podstawowej we Włoszakowicach Bartosz Głuszak, laureat szkolnego konkursu piosenki żołnierskiej. Ukłonem w stronę tradycji regionalnych był miniwystęp kaprala Adama Knowela na dudach. 

Ponadto na początku koncertu wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak oraz dyrektor włoszakowickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Jarosław Zielonka uhonorowali kwiatami obecną wśród publiczności kombatantkę – major Joannę Kiącę-Fryczkowską, uczestniczkę powstania warszawskiego.

Warto zaznaczyć, że Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania przygotowuje się do nadania imienia Karola Kurpińskiego, które nastąpi w maju 2022 roku z okazji 75-lecia istnienia Orkiestry.

Koncert zorganizowany został przez Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach we współpracy z ZSO Włoszakowice.

Natalia Malanowska