Kolejne „słowicze” warsztaty muzyczne w Boszkowie

Pod koniec sierpnia Fundacja Chór Stuligrosza – Poznańskie Słowiki już po raz siódmy zorganizowała w Boszkowie-Letnisku warsztaty muzyczne dla najmłodszych śpiewaków Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki. Zajęcia prowadzili dyrektor artystyczny chóru Maciej Wieloch oraz jego asystent Marcin Gałęski. Jak zawsze gościny chórzystom udzielił Ośrodek Wczasowy „Sadyba”, zapewniający świetne warunki zarówno lokalowe, jak i gastronomiczne. Tam też odbywały się próby muzyczne.

Do udziału w zajęciach warsztatowych zaproszone zostały również dzieci i młodzież z terenu gminy Włoszakowice. Z tego zaproszenia skorzystali przede wszystkim uczniowie pani Izabeli Górnej ze Szkoły Podstawowej w Krzycku Wielkim i pani Katarzyny Kaczmarek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach. Wraz ze Słowikami wspólnie przygotowali oni trzy utwory (Ch. Gounod – Laudate Dominum, M. Gomółka – Psalm 97: Pan nasz, Bóg nasz panuje i J. Newton – Amazing grace), które następnie zostały zaprezentowane włoszakowickiej publiczności podczas koncertu na zakończenie warsztatów (w sobotę 24 sierpnia w kościele pw. Świętej Trójcy). Oprócz młodzieży i Poznańskich Słowików w koncercie wystąpili także soliści – Konrad Glaeser i Wiktor Stajkowski. Dyrygował Maciej Wieloch, a na instrumencie fortepianowo-organowym akompaniował Marcin Gałęski.

Dla Poznańskich Słowików, które w tym roku obchodzą 85 lat pracy artystycznej, był to czas dość intensywnych przygotowań do jubileuszowego sezonu. Jednak w czasie wolnym od zajęć uczestnicy warsztatów korzystali z uroków miejscowej przyrody i pobliskich atrakcji turystycznych: m.in. odwiedzili Leśniczówkę Krzyżowiec i Parowozownię Wolsztyn, uczestniczyli w prelekcji na temat bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych i pokazie symulowanej akcji ratowania tonącego (WOPR Leszno), w wykładzie związanym z niebezpieczeństwem związanym z używania narkotyków, papierosów i innych używek (Sanepid Leszno) i w różnego rodzaju zabawach sportowych i intelektualnych, odbyli profesjonalny trening sportowy z piłki nożnej poprowadzony przez byłego zawodnika Lecha Poznań i Warty Poznań oraz rozegrali mecz z rówieśnikami z drużyny Sokoła Włoszakowice.

Uczestnicy warsztatów z pewnością mają niezapomniane wrażenia z pobytu na włoszakowickiej ziemi. A wszystko to dzięki życzliwości oraz pomocy wielu instytucji i osób prywatnych, wspaniałych mieszkańców tej gminy. W sposób szczególny Fundacja Chór Stuligrosza – Poznańskie Słowiki dziękują: wójtowi gminy Włoszakowice Markowi Wąsowiczowi oraz  pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji i Gminnego Zakładu Komunalnego, księdzu proboszczowi Zbigniewowi Dobroniowi, pani Halinie Florek, Nadleśnictwu Włoszakowice z nadleśniczym Tomaszem Furmańczakiem i panią Natalią Smarul, firmie TPD Jacek i Kajetan Frankowscy, partnerom transportowym Spółdzielni Kółek Rolniczych i Kolejom Wielkopolskim (dzięki którym mogliśmy bezpiecznie podróżować), firmie Hermes (za dostarczone napoje), panu Arturowi Marciniakowi, panu Łukaszowi Maciągowi i jego zawodnikom, świetnie grającej Młodzieżowej Orkiestrze Dętej „Blue Brass Band” z Włoszakowic pod dyrekcją Jagody Miary (i szefowi organizacyjnemu tego zespołu panu Rafałowi Jagodzikowi), panu Waldemarowi Chwalczukowi z leszczyńskiego WOPR-u oraz pani Annie Ślusarek z leszczyńskiego Sanepidu. Cały projekt warsztatów był współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Kancelarię Baker Tilly, którym organizatorzy także serdecznie dziękują.

Marek Pawlak, zdj. archiwum chóru, A.A.

Galeria