Do udziału w zajęciach warsztatowych zaproszone zostały również dzieci i młodzież z terenu gminy Włoszakowice. Z tego zaproszenia skorzystali przede wszystkim uczniowie pani Izabeli Górnej ze Szkoły Podstawowej w Krzycku Wielkim i pani Katarzyny Kaczmarek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach. Wraz ze Słowikami wspólnie przygotowali oni trzy utwory (Ch. Gounod – Laudate Dominum, M. Gomółka – Psalm 97: Pan nasz, Bóg nasz panuje i J. Newton – Amazing grace), które następnie zostały zaprezentowane włoszakowickiej publiczności podczas koncertu na zakończenie warsztatów (w sobotę 24 sierpnia w kościele pw. Świętej Trójcy). Oprócz młodzieży i Poznańskich Słowików w koncercie wystąpili także soliści – Konrad Glaeser i Wiktor Stajkowski. Dyrygował Maciej Wieloch, a na instrumencie fortepianowo-organowym akompaniował Marcin Gałęski.
Dla Poznańskich Słowików, które w tym roku obchodzą 85 lat pracy artystycznej, był to czas dość intensywnych przygotowań do jubileuszowego sezonu. Jednak w czasie wolnym od zajęć uczestnicy warsztatów korzystali z uroków miejscowej przyrody i pobliskich atrakcji turystycznych: m.in. odwiedzili Leśniczówkę Krzyżowiec i Parowozownię Wolsztyn, uczestniczyli w prelekcji na temat bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych i pokazie symulowanej akcji ratowania tonącego (WOPR Leszno), w wykładzie związanym z niebezpieczeństwem związanym z używania narkotyków, papierosów i innych używek (Sanepid Leszno) i w różnego rodzaju zabawach sportowych i intelektualnych, odbyli profesjonalny trening sportowy z piłki nożnej poprowadzony przez byłego zawodnika Lecha Poznań i Warty Poznań oraz rozegrali mecz z rówieśnikami z drużyny Sokoła Włoszakowice.
Uczestnicy warsztatów z pewnością mają niezapomniane wrażenia z pobytu na włoszakowickiej ziemi. A wszystko to dzięki życzliwości oraz pomocy wielu instytucji i osób prywatnych, wspaniałych mieszkańców tej gminy. W sposób szczególny Fundacja Chór Stuligrosza – Poznańskie Słowiki dziękują: wójtowi gminy Włoszakowice Markowi Wąsowiczowi oraz pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji i Gminnego Zakładu Komunalnego, księdzu proboszczowi Zbigniewowi Dobroniowi, pani Halinie Florek, Nadleśnictwu Włoszakowice z nadleśniczym Tomaszem Furmańczakiem i panią Natalią Smarul, firmie TPD Jacek i Kajetan Frankowscy, partnerom transportowym Spółdzielni Kółek Rolniczych i Kolejom Wielkopolskim (dzięki którym mogliśmy bezpiecznie podróżować), firmie Hermes (za dostarczone napoje), panu Arturowi Marciniakowi, panu Łukaszowi Maciągowi i jego zawodnikom, świetnie grającej Młodzieżowej Orkiestrze Dętej „Blue Brass Band” z Włoszakowic pod dyrekcją Jagody Miary (i szefowi organizacyjnemu tego zespołu panu Rafałowi Jagodzikowi), panu Waldemarowi Chwalczukowi z leszczyńskiego WOPR-u oraz pani Annie Ślusarek z leszczyńskiego Sanepidu. Cały projekt warsztatów był współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Kancelarię Baker Tilly, którym organizatorzy także serdecznie dziękują.
Marek Pawlak, zdj. archiwum chóru, A.A.