Kolejna sobota pod znakiem dożynek

Sobota 26 sierpnia upłynęła w naszej gminie pod znakiem kolejnych uroczystości dożynkowych. Po rolnikach z Grotnik, Boguszyna, Jezierzyc Kościelnych i Bukówca Górnego zakończenie żniw świętowali producenci żywności ze Zbarzewa i Dłużyny.

We wczesnych godzinach popołudniowych świętowanie rozpoczęli mieszkańcy Zbarzewa. Tamtejsze święto plonów zainaugurował korowód dożynkowy ulicami wsi z udziałem powozów konnych i maszyn rolniczych, podczas którego można było podziwiać ozdoby żniwne przygotowane przez miejscowych rolników. W dalszej kolejności, już na boisku za salą wiejską, odbyła się msza dziękczynna za żniwa, którą odprawił proboszcz parafii w Zbarzewie i Niechłodzie ksiądz Robert Bach. Podczas nabożeństwa starostowie dożynek złożyli na ołtarzu wieniec żniwny, chleb upieczony z tegorocznej mąki i kosz wypełniony owocami, po czym rozdzielili świeżo rozkrojony bochenek wśród uczestników uroczystości. W części oficjalnej nie zabrakło też przemów sekretarz gminy Włoszakowice Karoliny Chlebowskiej (reprezentującej wójta Roberta Kasperczaka) oraz sołtys Zbarzewa Haliny Łaszczyńskiej. Z kolei część artystyczna, która nastąpiła po przerwie, składała się z występów włoszakowickiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Blue Brass Brand” pod dyrekcją Jagody Miary i towarzyszących jej Mażoretek „Twins” prowadzonych przez Małgorzatę Kujawę i Karolinę Prałat oraz popisów wokalnych Zespołu Śpiewaczego „Zbarzewianki”, któremu wyjątkowo akompaniował Tadeusz Wypych. Całość dopełniły atrakcje dla dzieci i dorosłych w postaci dmuchańców, gier i zabaw oraz loterii fantowej z licznymi nagrodami.

Nieco później, bo w godzinach wieczornych świętowali mieszkańcy Dłużyny. Tam również przejechał barwny korowód dożynkowy, w którym uczestniczyły bryczki i pojazdy mechaniczne. Dalsza część uroczystości miała miejsce przy sali wiejskiej, gdzie przygotowano konkurs rzucania lotkami, stoisko gastronomiczne, występ podopiecznej Studia Muzyki Szymona Gądy Wiktorii Nadtochy oraz loterię fantową. Warto ponadto wspomnieć, że następnego dnia w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Charbielinie odbyła się msza dziękczynna za żniwa dla całej byłej parafii charbielińskiej, w której wzięła także udział delegacja wieńcowa z Dłużyny.

Zwieńczeniem obu uroczystości były oczywiście tradycyjne zabawy taneczne trwające do późnych godzin nocnych.

A.A., zdj. A.A., O. Ratajczak

Galeria