Dożynkowa sobota w Boguszynie i Jezierzycach

W trzecią sobotę sierpnia odbyły się kolejne uroczystości dożynkowe na terenie gminy Włoszakowice. Tym razem, mimo stale trwających żniw, świętowali rolnicy oraz inni producenci żywności z Boguszyna i Jezierzyc Kościelnych.

Boguszyńskie święto plonów rozpoczęło się od barwnego korowodu dożynkowego, w którym uczestniczyły powozy konne, motocykle i quady oraz maszyny rolnicze. Następnie, na boisku przy miejscowej sali wiejskiej, odbyła się msza święta dziękczynna za żniwa celebrowana przez proboszcza parafii w Bronikowie i Bukówcu Górnym księdza Macieja Jankowiaka. Poświęcone przez kapłana dary ziemi zostały złożone przez starostów dożynek na ręce sołtys Boguszyna Grażyny Tomowiak oraz sekretarz gminy Włoszakowice Karoliny Chlebowskiej, która zabrała głos w imieniu wójta Roberta Kasperczaka. Po rozdzieleniu chleba wśród licznie zgromadzonych mieszkańców wsi przyszedł czas na występy artystyczne, o które zadbał tutejszy Zespół Śpiewaczy „Relaks” pod kierunkiem Mariusza Lorycha. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci w postaci dmuchańców oraz stoiska z watą cukrową i popcornem, a także loterii fantowej z cennymi nagrodami dla dorosłych.

Jezierzyckie dożynki, które również odbyły się na boisku przy sali wiejskiej, zainaugurowało w tym roku nabożeństwo sprawowane przez proboszcza parafii w Jezierzycach Kościelnych i Gołanicach księdza Andrzej Pajzderskiego. Tutaj wieniec dożynkowy i chleb upieczony z tegorocznej mąki odebrali z rąk starostów wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak oraz sołtys wsi Agnieszka Przewoźna. Korzystając z okazji włodarz naszej gminy wygłosił okolicznościowe przemówienie, dziękując rolnikom za trud włożony w produkcję żywności. W dalszej kolejności nastąpiło rozdzielenie wcześniej poświęconego bochenka, w którym uczestniczyła także radna gminy Hanna Michalska. W ramach części artystycznej można było podziwiać popisy wokalne Zespołu Śpiewaczego „Jezioranki” pod kierownictwem Rafała Grygiela, pokaz taneczno-akrobatyczny w wykonaniu miejscowych dzieci oraz występ kabaretowy przygotowany przez dorosłych mieszkańców Jezierzyc.

Obie uroczystości zwieńczyły tradycyjne zabawy taneczne, które trwały do późnych godzin nocnych. Warto również wspomnieć o niezwykle pomysłowych ozdobach dożynkowych przygotowanych przez mieszkańców Boguszyna i Jezierzyc – można je zobaczyć w poniżej galerii zdjęć.

A.A., zdj. D. Jerzyk, A. Marciniak

Galeria