Bukówieckie święto plonów

Zgodnie z wieloletnią tradycją w przedostatnią niedzielę sierpnia koniec sezonu żniwnego świętowali rolnicy z Bukówca Górnego. Tamtejsze dożynki jak co roku podzielone były na dwie główne części.

Pierwsza z nich odbyła się już wczesnym rankiem w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Marcina Biskupa, gdzie mszę świętą dziękczynną za żniwa celebrował ksiądz proboszcz Maciej Jankowiak. W trakcie nabożeństwa delegacje rolników i pozostałych producentów żywności złożyły na ołtarzu wieniec dożynkowy, chleb upieczony z tegorocznej mąki i inne dary ziemi. Liturgię uświetnił niedawno powstały chór kościelny, który kontynuuje tradycję działającego niegdyś w Bukówcu Chóru św. Cecylii. Nie zabrakło też pocztów sztandarowych reprezentujących tutejsze organizacje społeczne.

Na drugą część dożynek trzeba było czekać do godzin popołudniowych. Wtedy też ulicami wsi przejechał bardzo liczny korowód dożynkowy, składający się przede wszystkim z powozów konnych, zabytkowych samochodów i motocykli oraz maszyn rolniczych. Po drodze uczestnicy przejazdu mogli podziwiać kreatywne ozdoby żniwne przygotowane przez mieszkańców Bukówca.

Głównym celem korowodu było oczywiście boisko za salą wiejską. Tam oficjalnego otwarcia święta plonów i powitania zaproszonych gości dokonał sołtys Bukówca Tadeusz Malepszy. Za stołem prezydialnym zasiadali: wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak, poseł na Sejm RP Wiesław Szczepański, przewodniczący Rady Gminy Włoszakowice Tadeusz Kurpisz, sekretarz gminy Karolina Chlebowska, przedstawiciel leszczyńskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Damian Szymczak, prezes miejscowego Kółka Rolniczego Edward Fligier, przewodnicząca bukówieckiego Koła Gospodyń Wiejskich Kamila Gnacińska oraz ksiądz Maciej Jankowiak. Okolicznościowe przemówienie wygłosił też wójt Robert Kasperczak, który następnie wraz z sołtysem odebrał z rąk starostów dożynek wieniec i chleb. Tradycyjnie odbyło się również rozdzielenie świeżo rozkrojonego bochenka wśród uczestników uroczystości.

Niezwykle bogata była także część artystyczna bukówieckich dożynek. Na scenie zaprezentowały się następujące grupy artystów: Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz i Zespół Śpiewaczy „Złota Jesień” z Bukówca Górnego, Leszczyńska Kapela Podwórkowa KUBA-BART, Kabaret „Buczanki” z Bucza oraz tancerki pole dance. Ponadto organizatorzy imprezy zadbali o takie atrakcje dodatkowe jak: strzelanie z wiatrówki, rzucanie lotkami, konkursy z nagrodami, dmuchańce, gry i zabawy dla dzieci oraz stoiska gastronomiczne.

Na zakończenie odbyła się jeszcze zabawa taneczna, którą poprowadził didżej Dariusz Wandolski. Święto plonów w Bukówcu Górnym objęte było honorowym patronatem wójta gminy Włoszakowice.

A.A., zdj. D. Jerzyk

Galeria