1. Konkurs Muzyki Instrumentalnej zainaugurowany

Piątkowym koncertem inauguracyjnym rozpoczął się 1. Konkurs Muzyki Instrumentalnej im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach. Recital pianistyczny, bo o nim mowa, odbył się oczywiście w gościnnych progach reprezentacyjnej Sali Trójkątnej włoszakowickiego Pałacu Sułkowskich, która stanowi zresztą główne miejsce organizacji całych zmagań.

Zanim jednak muzyka klasyczna wypełniła wnętrze sali, tradycyjnie złożono kwiaty pod pomnikiem najsłynniejszego w dziejach włoszakowiczanina przy miejscowym Zespole Szkół Ogólnokształcących. Następnie, już w pałacu, zgromadzoną publiczność, w tym m.in.: wójta gminy Włoszakowice Roberta Kasperczaka, obecnych radnych gminy z przewodniczącym Kazimierzem Kurpiszem na czele, sekretarz gminy Karolinę Chlebowską, członków konkursowego jury oraz uczestników konkursu, powitał dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Paweł Borowiec. Głos zabrał również włodarz naszej gminy, oficjalnie otwierając tegoroczną rywalizację młodych muzyków.

W repertuarze właściwej części koncertu znalazły się dzieła trzech wybitnych polskich kompozytorów, a więc Karola Kurpińskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina. Ich wykonawcą był Jakub Chwastyniak – pochodzący z Leszna pianista młodego pokolenia, który kilkakrotnie występował już w naszej gminie. Słowo wstępne o muzyce wygłosił przewodniczący konkursowego jury prof. zw. dr hab. Krzysztof Sperski z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Przypominamy, że przesłuchania konkursowe zaplanowano na sobotę 21 maja (w godz. 10.00-12.00). W ich trakcie będzie można usłyszeć sześciu uczestników w kategorii solistycznej oraz dwa zespoły w kategorii kameralnej. Tego samego dnia (o godz. 15.00) odbędzie się też koncert laureatów, podczas którego wystąpią zwycięzcy wcześniejszych zmagań. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny. Zapraszamy!

A.A.

***

Jakub Chwastyniak naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Romana Maciejewskiego w Lesznie. Obecnie jest uczniem PSM II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Małgorzaty Jasińskiej. Jest również laureatem licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych w kategorii solistycznej oraz zespołów kameralnych. Swoje umiejętności doskonali biorąc udział w warsztatach pianistycznych, m.in. u Andrzeja Jasińskiego, Andrzeja Tatarskiego, Piotra Banasika, Philippe’a Giusiano i Eugena Indjica. W roku 2021 wystąpił z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej wykonując „Wariacje na temat Chopina” autorstwa Konstantego Wileńskiego w ramach XVI Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Dwukrotny laureat I nagrody konkursu polonezów we Włoszakowicach w latach 2016 i 2019. Do jego zainteresowań należą improwizacja fortepianowa, kompozycja oraz muzyka jazzowa. W serwisie YouTube prowadzi konto Jakub Chwastyniak Piano, gdzie regularnie zamieszcza swoje nagrania utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej we własnych aranżacjach i opracowaniu.

Oprac. (pb)