Jasełka po japońsku w Dłużynie

W tym roku szkolnym do Szkoły Podstawowej w Dłużynie zawitał japoński teatrzyk kamishibai.

Nazwa ta wywodzi się od słów kami – papier oraz shibai – teatr, przedstawienie, sztuka. Zatem kamishibai to dosłownie papierowy teatr, a tak naprawdę tradycyjna japońska sztuka opowiadania. Jej początki datuje się na XII wiek, kiedy to mnisi buddyjscy nauczali prosty lud przedstawiając dydaktyczno-moralizatorskie opowieści.

Na pomysł takiego właśnie ukazania historii „Narodzenia Pańskiego” wpadły nauczycielki Joanna Jaraczewska i Agnieszka Walczak. Uczniowie dłużyńskiej szkoły chętnie zaangażowali się w realizację przedstawienia na podstawie inscenizacji pt. „Oczekiwane narodziny”, nie tylko czytając fragmenty historii, ale też przygotowując odpowiednie karty z rysunkami oraz podkłady z kolędami i pastorałkami (zarówno śpiewanymi, jak i granymi na flażoletach).

Zapraszamy do obejrzenia przedstawienia!

A. Walczak